Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá 9:00 až 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Novinky
29.11.2022
Zákaznické hodnocení produktů na našem e-shopu
Hodnocení s odznakem Ověřená recenze pochází od zákazníků, kteří hodnocený produkt u nás v minulosti prokazatelně zakoupili. Objednávky párujeme s účt... číst celé
30.09.2022
Česko platí kartou
Vážení zákazníci, ve spolupráci se společnosti GoPay jsme spustili možnost úhrady objednávky platební kartou. Věříme, že tato možnost usnadní a zry... číst celé
27.10.2020
Provoz bez omezení
Vážení zákazníci,Fungujeme pro vás bez omezení, pouze jsme zavedli zvýšená hygienická opatření v našem provozu. Objednávat stále můžete na našem e-sh... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Co s tím sklem?
04.12.2019
Komentáře (0)

Co s tím sklem?

Čiré sklo, které je dnes součástí všech kuchyní, se začalo používat už za dob Římanů. Jednoduše proto, aby bylo vidět, jaký druh vína se do něj lije. Stejný význam má i dnes, kromě barvy je na něm však zřetelný každý otisk nebo šmouha. Jak tomu předejít?

Upatlané skleničky jsou nehezkou vizitkou hostitele. Dokážou pokazit dojem z večeře i krátkého přípitku. Vyleštit skleničky bez velkého úsilí není přitom nic složitého. Skvělým pomocníkem je obyčejný kuchyňský ocet, který přilijete do dřezu nebo myčky na nádobí místo leštidla. A rozhodně nešetřte. O octu je všeobecně známé, že desinfikuje a navrací lesk. Poradí si i se zákeřnými bakteriemi.


Myčka ničí zlacení i ornamenty

Všechny majitelky myček na nádobí se shodují v tom, že při ručním mytí nikdy neměly tak krásné skleničky jako z myčky. Je třeba oponovat. Krásně lesklých pohárů docílíte i ručně, jen je to trochu pracnější. Umýt v octové vodě, nechat okapat dnem vzhůru a doleštit mikro nebo lněnou utěrkou. Výsledkem budete mile překvapeni a na rozdíl od myčky nezůstanou na skle žádné stopy po kapkách vody.

A pokud myjete sklenice v myčce, nedávejte do ní tenkostěnné sklenice a ani dekorované. Tenkým druhům skla vadí teplotní šoky, takže se lehce stane, že během mytí popraská, nebo se roztříští. Pískované, malované nebo zlacené sklo zase v myčce postupně ztratí lesk a barvu dekoru. Totéž se týká skleniček s krystaly SWAROVSKI®ELEMENTS, které by po pár umytích úplně ztratily třpyt.

V myčce myjte pouze levné nápojové sklo, které dokážete časem oželet. Při mytí skla v myčce nastavte program s nízkou teplotou, šetrný ke sklu, po ukončení mycího cyklu vždy otevřete dvířka myčky. Kondenzované výpary sklu škodí. Při manipulaci by nemělo docházet ke kontaktu s tvrdými předměty, včetně skla, hrozí poškrábání.

Určitě používejte leštidlo. Sůl do myčky sklu také neuškodí. Doporučujeme jen dávat větší pozor při vkládání nádobí do myčky. Některé sklenice jsou křehčí a tak by neměly být v kontatku s těžšími kousky nádobí, aby nedošlo k jejich rozbití.


Jak udržet sklenice v kondici

V rámci běžné péče sklo umývejte pouze v teplé nebo vlažné vodě. Vroucí voda pro ně není ideální, protože by v ní mohly prasknout. Na jejich čištění v žádném případě nepoužívejte abrazivní prostředky, protože byste je mohli poškrábat.

Tip pro efektivní leštění skla

K leštění skla nestačí jen opláchnutí pod tekoucí vodou. Takhle to bohužel nefunguje. Pokud skutečně chcete, aby se vám vaše sklenice a číše leskly, přidejte do dřezu, kde sklenice myjete, ocet. Ten nejen dezinfikuje, ale také sklu navrací lesk a zbaví ho skvrn. Po umytí je nechte okapat dnem vzhůru, a nakonec je doleštěte mikro utěrkou.


Péče o křišťálové sklo

Sklenice z křišťálového skla určitě nepatří do myčky. Mýt by se měly pouze ručně pod proudem teplé vody. V případě, že v nich necháte červené víno přes noc, nelijte do nich vodu, ani je nevyplachujte, poškodili byste je. Minerální soli v kombinaci s vínem by na sklenici zanechaly mapy, kterých se člověk zbavuje velmi obtížně. Umyté sklenice nechte okapat. Stačí 2 minuty na podstavci a dvě minuty na kalichu. Poté sklenice vyleštěte jemnou mikro utěrkou, která nepouští chloupky. Sklenice se leští od podstavce přes nožku nahoru. V dalším kroku uchopte přes utěrku kalich a utírejte jeho spodní část zvenčí. Pak vyleštěte okraj kalichu zvenčí i zevnitř.


Mytí lahví, karaf a váz

Úzké lahve a vázy vypadají jednoduše, elegantně a hodí se třeba na jednu růži utrženou ze zahrádky. Voda od květin na dně úzké vázy nebo zbytek červeného vína v karafě dokáže zanechat nepěkný povlak na dně. Zbavit se ho je přitom docela jednoduché.

Při čištění karaf a lahví, přináší skvělé výsledky roztok 2 lžic sody na jeden litr vody. Stačí pořádně protřepat  a vypláchnout! Pokud jsou lahve silně znečištěné  nebo zašlé, nalijte do nich ocet a teplou vodu se saponátem. Pak nechte usazeniny co nejdéle odmáčet, nejlépe přes noc. Po odmočení přidejte kávovou sedlinu nebo zrnka rýže, které necháte spolu s tekutinou pořádně provířit lahví. Důležité je řádné protřepání, aby rýže obrousila usazenou špínu. Nakonec nádoby vypláchněte studenou vodou s trochou octa.

Lahve na alkohol neplňte až po okraj, při rozpínání alkoholu vlivem okolní teploty může dojít k prasknutí  lahve! Alespoň 10% objemu lahve nechte bez obsahu.


Jak na broušené sklo

Broušené sklo nejdříve jemně vyčistěte saponátem, poté opláchněte v čisté vodě a nakonec v octu. Zářezy u broušeného skla vyčistíte starým zubním kartáčkem. Skleničky opláchněte čistou teplou vodou (nesmí být vařící) a postavte dnem vzhůru na odkapávač. Po okapání vody je pečlivě kousek po kousku vyleštěte lněnou utěrkou bez chloupků. Sklo se bude krásně lesknout.

O broušené sklo se musíte starat především s citem. Umyjte ho ve vlažné vodě se saponátem, pak je opláchněte v čisté vodě, a nakonec mu dopřejte octovou lázeň. Nánosů ve výbrusech se zbavíte za pomoci jemného zubního kartáčku s trochou zubní pasty nebo prášku do pečiva. Skleničky nakonec opláchněte čistou teplou vodou a nechte okapat dnem vzhůru. Skleničky vyleštíte utěrkou bez chloupků.


Jak vyleštit zašlé sklenice?

Zašlým sklenicím dodáte lesk s pomocí kypřícího prášku. Postačí vám k tomu jeden sáček kypřícího prášku na 3 litry vlažné vody. Sklo do lázně ponořte na 30 minut a nechte odmočit. Po půl hodině je umyjte čistou vodou, a nakonec sklenice důkladně vyleštěte hadříkem s jemným vláknem. Na zašlé sklenice funguje také čpavek. Stačí ho přidat do vody jen dvě lžičky. Skleničky nechte v lázni do druhého dne. Sklenice je potom nutné důkladně opláchnout.


Jak ze skla odstranit šedý povlak z myčky?

Umývání skla v myčce může být spojeno se vznikem šedého povlaku, tzv. skelné rzi. Ten na sklenicích vzniká hlavně díky tvrdé vodě. Jestli jste si mysleli, že ten povlak nejde odstranit, tak to zkuste s bílým octem. Stačí jím sklenice otřít. Uvidíte to překvapení. Po čištění octem pak postačí sklenice opláchnout teplou vodou. Jestliže tento trik nezabral, zkuste sklenice zabalit zvenčí i zevnitř do papírových utěrek namočených v octu. Ocet nechte působit po dobu 15 minut a pak sklo opět opláchněte horkou vodou. Následně vám doporučujeme, abyste do myčky začali přidávat také trochu octu, nebo kyselinu citronovou. Pomoci může rovněž leštidlo a změkčovač vody.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli